کد مطلب: 13619
16 بهمن 1396،‏ 12:47:58
یک قاضی بیرجندی حکم داد:

مطالعه کتاب «انسان کامل» به جای زندگی پشت سلول‌های زندان

قاضی بیرجندی در راستای سیاست کاهش جمعیت زندانیان فرد محکومی را به مطالعه کتاب «انسان کامل» شهید مطهری و حضور در کلاس‌های فنی حرفه ای مکلف کرد.

به گزارش فردوس برین به نقل از خبرنگار مهر، مدتی است که قوه قضائیه در پی سیاست کاهش جمعیت زندانیان به سمت استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس رفته و قضات در موارد متعددی حکم به این نوع مجازات‌ها داده‌اند.

قضات خراسان‌جنوبی نیز از این مسئله استثناء نبوده‌اند و با روشن بینی و توجه به آسیب‌هایی که افزایش جمعیت زندانیان داشته در موارد متعددی حکم به مجازات جایگزین حبس داده‌اند.

در این مورد نیز اخیرا در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس برای یک محکوم توسط قاضی بیرجندی صادر شد که وی فرد محکوم را به مطالعه کتاب انسان کامل شهید مطهری و حضور در کلاس‌های فنی حرفه ای مکلف کرد.

یدالله وحدانی‌نیا، معاون اجتماعی و فرهنگی دادگستری خراسان‌جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: مجازات حبس بار اقتصادی زیادی برای دولت دارد و در موارد متعددی برای مجرم نیز اصلاح‌کننده نیست.

وی اظهار کرد: هر چند در موارد خاص مجازات حبس باید اعمال شود ولی در پاره‌ای موارد چون نداشتن سابقه کیفری متهم، می‌توان حکم به مواردی چون فراگیری آموزش‌های خاص را جایگزین مجازات حبس کرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: به عنوان مثال در یک مورد در تصادفی در نهبندان قاضی حکم به تهیه یک مستند در مورد تصادفات و آسیب‌های ناشی کرده و در مورد اخیر نیز یکی از همکاران حکم به مطالعه کتاب و فراگیری یکی از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای داده است.

وحدانی‌نیا ادامه داد: البته حکم به مجازات جایگزین حبس با رضایت خود فرد متهم صورت می‌گیرد و در بسیاری از جرایم چون جرائم امنیتی، سرقت‌های مسلحانه، اسید پاشی و کلاهبرداری اعمال نمی‌شود.

وی یادآور شد: حکم به مجازات جایگزین حبس مربوط به جرائم عمدی با درجه جرم پایین است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها