کد مطلب: 13470
12 آذر 1396،‏ 22:44:38
تراز تجاری که همچنان منفی باقی مانده است؛

واردات مواد غذایی از آمریکا ادامه دارد/ افت صادرات و افزایش واردات در 8 ماهه نخست سال 96 +جدول


در شرایطی که تحریم های گسترده از سوی آمریکا شامل حال ایران شده است، واردات مواد غذایی نظیر بذر ذرت، بذر جو، اسپرم گاو، تخم سبزیجات برای کشت، مکمل های غذایی، آنتی بیوتیک ها، گاو شیری مولد نژاد و ... از آمریکا آزاد است.

به گزارش فردوس برین به نقل از راه دانا؛ در شرایطی که سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور به سمت منع واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند پیشروی می کند، سیاست های کلان دولت در بحث اقتصاد مغایر با این مساله است.

در حالی در ۸ماهه نخست سال جاری تجارت خارجی کشور با افت صادرات و افزایش واردات همراه بوده که تراز تجاری در کانال منفی ۴میلیارد دلار تثبیت شده است.

بررسی آمار واردات نشان می دهد که طی 5 ماه گذشته در کنار واردات از کشورهایی نظیر چین، امارات و ... کالاهای خوراکی و غیر خوراکی از آمریکا نیز وارد کشور شده است.

جدول زیر برخی از اقلام وارداتی در 5 ماهه گذشته که از آمریکا وارد شده اند را نشان می دهد.


بررسی جدول واردات از آمریکا نشان می دهد که در شرایطی که کشور ما نیازمند برخی از قطعات هواپیمایی برای سرپا شدن هواپیماهای زمینگیر خود است، واردات ایران از آمریکا بیشتر مواد غذایی و دانه های بذر است.

در شرایطی که تحریم های گسترده از سوی آمریکا شامل حال ایران شده است، واردات مواد غذایی نظیر بذر ذرت، بذر جو، اسپرم گاو، تخم سبزیجات برای کشت، مکمل های غذایی، آنتی بیوتیک ها، گاو شیری مولد نژاد و ... از آمریکا آزاد است.

واردات

طی سال های گذشته بسیاری از کشورها وابستگی غذایی و بذری خود را به کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا کاهش داده یا به صفر رسانده اند اما ایران همچنان خود را به لحاظ غذایی به کشوری مانند آمریکا وابسته کرده است.
در حالی که واردات کالاهای مصرفی از آمریکا ممنوع شده است در لیست واردات مشاهده می‌شود که اقلام غیر ضروری بسیاری وجود دارد که واردات آنها از آمریکا برای کشور حیاتی نیست.
 
 
واردات خودروهای لوکس از آمریکا دیگر وارداتی است که نه تنها به نفع کشور نبوده بلکه در شرایطی که از سوی کشورهای غربی و اروپایی مورد تحریم واقع شده ایم، ارز زیادی از کشور برای کالاهای غیر ضروری خارج می شود.

واردات

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها