کد مطلب: 13468
12 آذر 1396،‏ 19:48:13
رئیس بهزیستی فردوس خبرداد

حمایت جدی دولت از کارفرمایانی که معلولین را به کار گیرند/فردوس به زودی به عنوان شهربدون مانع معرفی می شود

پرداخت معافیت سهم بیمه کار فرمایی, پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کار فرمایان, پرداخت 8 میلیون تومان کمک بلا عوض و پرداخت هزینه جبران کارایی به کار فرما از جمله حمایت های دولت جهت به کار گیری معلولان است.

به گزارش فردوس برین ظهر امروز رئیس اداره بهزیستی شهرستان فردوس درگفتگو با فردوس برین به مناسبت روز جهانی معلول گفت: معلولان افرادی هستند که توان ظاهری خود را ازدست داده اند اما در عوض این ها قابلیت هایی دارند که ممکن است افراد دیگر نداشته باشند عده ای ازمعلولان از نظر ذهنی ناتوان هستند اما احساسات بسیار بالا و قوی ای دارند.

حسن خادم در ادامه گفت: وظیفه ما در بهزیستی توانمند کردن معلولان است تا معلولان نیز فرصت برابری با سایر افراد جامعه از نظر شغل و کار داشته باشند.

وی به قانون حمایت از معلولین اشاره کرد و گفت: قانون جامع حمایت از معلولین در 3 الی 4 مرحله گذاشته شده است که اگر عملی شود گام بزرگی برای رفع مشکل های متفاوت معلولان خواهد بود.

رئیس اداره بهزیستی فردوس در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس قانون 10 الی 5 درصد افراد در کشور معلول هستند که در شهرستان فردوس 2/5درصد افراد دارای معلولیت های مختلف هستند.

خادم در ادامه با اشاره به پرونده های تحت پوشش نیز گفت: 1117 پرونده معلولین درشهرستان وجود دارد که 383 پرونده مستمری بگیرهستند که تعداد 625 پرونده ساکن روستا و بقیه ساکن خود شهرستان هستند.

وی در ادامه با اشاره به این که حوزه پیشگیری و توسعه از معلولیت های بسیاری کاسته است گفت: حوزه توسعه و پیشگیری بهزیستی فردوس با هدف پیشگیری از معلولیت ها از سال 86 با طرح غربالگری بینایی و شنوایی و مشاوره های ژنتیک سهم بزرگی در کاهش معلولیت ها داشته است و همین گام بزرگی در جهت کاهش معلولیت های شنوایی و بینایی بوده است.

رئیس اداره بهزیستی فردوس در خصوص خدماتی که به معلولان ارائه می دهند گفت: 17 بیمار نخایی در شهرستان فردوس وجود دارد که این معلولان نخایی علاوه بر مستمری ماهیانه ماهی 250 هزارتومان حق پرستاری دریافت می کنند همچنین 43 نفر علاوه بر مستمری ماهیانه و افزایش رایانه بهره مند می شوند همچنین دانشجویان معلول نیز در هر دانشگاهی باشند هزینه شهریه آنها به طور کامل پرداخت می شود.

حسن خادم در ادامه خاطرنشان کرد: 7 مرکز فعال در سطح شهرستان خدمات به معلولین می دهد که دو مرکز بوعلی و گلها خدمات دهی آنها به صورت شبانه روزی است و بالغ بر یک میلیارد تومان فقط هزینه یارانه به معلولین در مراکز پرداخت می شود که البته این جا مهم ترین هدف خدمت رسانی نیست بلکه توانمند سازی است.

رئیس اداره بهزیستی فردوس یکی دیگر از طرح های توانمند سازی را اعطای مسکن به معلولین عنوان کرد و گفت: در بحث توانمند سازی مسکن 162 واحد مسکن و 6 میلیون کمک بلاعوض به آنها داده شده است.

وی از پرداخت وام های خود اشتغالی درسال گذشته خبرداد و گفت: امسال بالغ بر 900 میلیون تومان اعتبار جهت اعطای وام خود اشتغالی به معلولین اعطا شده است که 600 میلیون تومان آن ابلاغ و اکنون 32 نفروام را دریافت کرده اند همچنین در راستای خود اشتغالی نیز حرفه آموزی رایگان داریم .

خادم در ادامه از ارائه امتیازهای ویژه به کارفرمایان هنگام به کار گیری معلولین برای کار خبرداد و گفت: پرداخت معافیت سهم بیمه کار فرمایی, پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کار فرمایان, پرداخت 8 میلیون تومان کمک بلا عوض و پرداخت هزینه جبران کارایی به کار فرما از جمله حمایت های دولت جهت به کار گیری معلولان است.

وی ضمن تقدیر از مدیر عاملان نساجی فردوس نیز گفت: کارخانجات نساجی فردوس در چند سال اخیر 17 نفر از معلولین را به کار گرفته است و این معلولین عزیز نیز فعال هستند و خوشبختانه طبق قانون کار به همه آنها حقوق ماهیانه پرداخت کرده و بیمه نیز هستند.

رئیس اداره بهزیستی فردوس مبلمان شهری برای معلولان را مناسب دانست و گفت: مبلمان شهری از وضعیت خوبی برخورداراست و قراراست تا به عنوان شهر بدون مانع به زودی در استان معرفی گردد و خوشبختانه اکنون 65 درصد ادارات شهرستان فردوس مناسب سازی شده است .

وی از شهرداری فردوس نیز تقدیرکرد و گفت: خوشبختانه شهردار فردوس درمعابر خیابان های پرتردد از خط ویژه نابینایان استفاده کرده است و در مکان های های تفریحی نیز مانند پارک دلگشا ورودی ویلچرقرارداده است البته لازم به ذکر است که کمبودهایی هست اما با کوشش شهرداری به زودی سطح شهر از ایمنی لازم فراهم خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها