کد مطلب: 13135
24 خرداد 1396،‏ 15:50:46
مدیح

انتقاد از جذب نیروهای گسترده توسط شهرداران قبلی/ افزایش 500 هزار تومانی حقوق پرسنل شهرداری در سال جاری/ تبدیل وضعیت حدود 500 نفر از کارکنان


شهردار بیرجند گفت: امسال به طور متوسط و در جمع 500 هزار تومان به حقوق پرسنل شهرداری اضافه می شود.

به گزارش فردوس برین به نقل از خاورستان,  تعدادی از کارگران شهرداری بیرجند در تماس با خاورستان، از معوق ماندن اضافه کاری های خود گلایه مند بودند.

عباسعلی مدیح شهردار بیرجند در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: در شهرداری به لحاظ ساعت، کسی اضافه کاری نداشته است که پرداخت نشود و حتی یک نفر هم پیدا نمی شود که خارج از ساعت کاری اضافه کار کرده و پرداخت نشده باشد نیست، مگر بر اساس ساعت کارتکس باشد که ممکن است در برخی سازمان ها از جمله، سازمان عمران و فضای سبز اضافه کاری وجود داشته باشد که شاید حدود 30- 40 نفر باشند.

وی افزود: اما در قالب ترمیم حقوق به پرسنل کمک هایی شده و در همین هفته نامه ای زدیم که برای کمک به پرسنل شهرداری بخصوص خدمات، مبالغی به عنوان ترمیم حقوق، برای فروردین ماه و اردیبهشت واریز شود؛ اما نه به عنوان اضافه کار؛ چرا که اضافه کاری وجود نداشته و اگر با این عنوان باشد باید بعدا جواب پس دهیم.

شهردار بیرجند گفت: این پرداختی به صورت ماهانه است که بستگی به حکم خود کارکنان دارد و حداقل یک سوم حقوق و بطور متوسط 500 هزار تومان است که به همه کارگران خدماتی، عمران و ... پرداخت می شود.

مدیح بیان کرد: همچنین امسال هم برای اولین بار مصوبه ای از شورای شهر گرفته شده و در بودجه گنجانده شده است که هر ماه مبلغی به عنوان رفاهی به کارکنان و کارمندان پرداخت شود که حداقل این مبلغ هم 200 هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه مبلغ رفاهی برای مسئولین و مدیران حذف شده است افزود: این مبلغ برای ماه گذشته پرداخت شده و با توجه به شرایط اعتباری، سعی می کنیم که در هر ماه پرداخت شود.

شهردار بیرجند با بیان اینکه امسال به طور متوسط  و در جمع 500 هزار تومان به حقوق پرسنل شهرداری اضافه می شود، درخصوص پرداخت حقوق پرسنل هم اظهارکرد: حقوق کارکنان و کارگران هم حتی یک روز هم به تاخیر نیفتاده و در ماه گذشته که حقوق دیر پرداخت شده ؛ در 31 برج بوده است.

مدیح ادامه داد: در مقایسه با شهرها و شهرداری های هم طراز با بیرجند، حقوق کارکنان ما به روز است در حالی که در شهرهای هم طراز، حقوق پرسنل 2-3 ماه تاخیر دارد.

وی با بیان اینکه حقوق کارکنان و کارگران شهرداری قابل مقایسه با سایر نهادها، ارگان ها و دستگاه ها نیست و از تمام وزارتخانه ها، ادارات، شرکت ها و بخش خصوصی کمتر است تصریح کرد: با توجه به وضعیتی که در بودجه سال 96پیش بینی کرده ایم؛ امسال وضعیت حقوق پرسنل شهرداری بهتر خواهد بود.

شهردار بیرجند با بیان اینکه متاسفانه هم اکنون حدود 90 درصد پرسنل شهرداری قراردادی هستند و در 20-15 سال گذشته کارشان پیگیری نشده افزود: حدود 10 درصد پرسنل هم پیمانی و رسمی و دارای وضعیت بهتری هستند؛ اما در مجموع حقوق پرسنل شهرداری پایین است، بطوری که فیش حقوقی معاون عمرانی شهردار ماهیانه یک میلیون و 200 هزار تومان است.

مدیح اظهارکرد: به همین دلیل امسال برای بهبود وضعیت درآمدی پرسنل شهرداری به صورت قانونی اقدام و در بودجه گنجاندیم که مبالغی تحت عنوان رفاهی و ترمیمی پرداخت کنیم و طی دو هفته آینده ترمیم حقوق فروردین و اردیبهشت ماه پرداخت و به روز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری بیرجند  حدود یک هزار نیرو دارد که با احتساب نیروهای بخش خصوصی هم این تعداد به حدود یک هزار و 300 نفر می رسد گفت:  ماهیانه حدود 2 میلیارد تومان پرداختی حقوق، بیمه، مالیات و ... پرسنل است که رقم سنگینی است.

شهردار بیرجند گفت: تعداد پرسنل شهرداری بیرجند بالاست و شهرداران در دوره های مختلف 100 نفر 100 نفر نیرو جذب کرده اند؛ اما با این وضعیت اشتغال و بیکاری؛ امکان تعدیل نیرو وجود ندارد و اکنون ما باید تلاش کنیم که به نحو احسن از این نیروها بهره وری کنیم.

مدیح تصریح کرد: اما شهر یزد که از نظر وسعت و بودجه از بیرجند فراتر است؛ 600 نفر نیرو دارد در حالی که اگر بخواهد به نسبت نیروهای شهرداری بیرجند داشته باشد؛ باید حدود 3 هزار نیرو داشته باشد.

وی اذعان کرد: اکنون تنها دوره ای است که شهرداری در حال تعدیل نیرو است و آن هم بواسطه این است که تعدادی از پرسنل بازنشست و از بدنه شهرداری خارج شدند، اما حدود 30 نفر هم استخدام شده اند که این استخدامی بصورت کاملا قانونی و توسط خود وزارت کشورانجام شده است نه شهرداری.

شهردار بیرجند با بیان اینکه اتفاق تازه ای برای اولین بار در شهرداری بیرجند در حال رخ دادن است گفت: از وزارت کشور و سازمان شهرداری ها مجوز استخدام گرفته ایم که در این خصوص حدود  450- 500  نفر از پرسنل شهرداری در آزمون شرکت خواهند کرد و تعیین تکلیف و تبدیل وضعیت خواهند شد.

مدیح بیان کرد: این آزمون به صورت سراسری و برای شهرداری هایی که مجوز گرفته اند ظرف یک ماه آینده برگزار می شود که اگر پرسنل با شرکت در این آزمون حداقل 40 درصد نمره را کسب کنند به پیمانی تبدیل وضعیت خواهند شد؛ در غیر اینصورت به صورت قراردادی ادامه خدمت خواهند داشت.

وی افزود: همچنین در 4-5 سال گذشته حدود 30 درصد از پرسنل شهرداری ارتقای تحصیلی داشته اند که این سبب افزایش بازدهی آنها خواد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها