کد مطلب: 11124
9 اردیبهشت 1395،‏ 11:10:16

کاروانسرای خوشاب بنایی منحصر به فرد در دل کویر


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس گفت: کاروانسرای خوشاب بنایی منحصر به فرد در دل کویر این شهرستان است.

به گزارش فردوس برین رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس اظهار داشت: کاروانسرای خوشاب از نوع کاروانسراهای دو ایوانه است که دو ایوان آن کاملا روبه روی هم قرار دارند و بنا کاملا قرینه است.

وی افزود: ایوان ورودی کاروانسرا دارای طاق گنبدی شکل است که با آجرکاری خفته راسته زیبایی کار شده و در طرفین ایوان نیز ایوان طاق‌نما و سکویی برای نشستن قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس تصریح کرد: کاروانسرای خوشاب بنایی منحصر به فرد در 50 کیلومتری جاده فردوس، طبس و متعلق به دوره قاجاریه است.

نجفیان یادآور شد: نوع قوس طاق نماهای موجود در نمای خارجی و نماهای شرقی و غربی داخلی است و قوس‌های موجود در نمای شمالی نیز از نوع سه قسمتی کند است.

وی گفت: کاروانسرای خوشاب در گذشته دارای فضایی پر از شور و حال و رفت و آمد و نیز وقایع گوناگون بوده که در مسیر عبور جاده قرار داشته و امنیت و استراحت کاروان‌ها را تامین می‌کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس افزود: در کنار کاروانسرای خوشاب، کاربات سنگی خوشاب قرار دارد که این بنا نیز تماما از سنگ ساخته شده و در سال 1386 با شماره ثبت 20486 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

نجفیان تصریح کرد: کاروانسرای خوشاب نیز در سال 1386 با شماره ثبت 20485 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

آخرین اخبار

پربازدیدها